Co je dobré vědět při výběru zásnubních a snubních prstenů

Chystáte se koupit zásnubní prsten, nebo jste dál, a díváte se už na snubní prsteny? Líbí se vám bílé zlato s kamínky, ale nevidíte žádný rozdíl mezi zirkonem a diamantem? Nevíte, proč některé bílé zlato“zežloutne“, a jiné ne? Pak jste na správném místě, protože tento článek je určen právě vám. Pojďme si říct alespoň pár základních informací o zirkonech a diamantech, ale i tom, proč bílé zlato časem mění barvu. A věřte, že pod“pokličku“ nahlédneme zlatníkům jen velmi povrchně.

Jaké jsou tedy vlastně ty nejzákladnější rozdíly mezi zirkonem a diamantem?

Zirkon je lidově zažitý, ale nesprávný a velmi zavádějící název pro zirkonii, která se vyrábí synteticky, nebo chcete-li uměle. Zirkonie, která se v současnosti dává do šperků jako náhrada zirkonů, má stejné vlastnosti jako pravý, přírodní zirkon. Pokud už se ale pro takový šperk rozhodnete, tak jedna z vašich prvních otázek ve zlatnictví by měla být, jestli se skutečně jedná o přírodní zirkon, nebo o jeho náhražku zirkonii. Rozdíl mezi nimi je asi takový, jako mezi diamantem a umělým diamantem, se kterým se řeže sklo. První vzorky zirkonie byly získány v roce 1969 ve Francii. Při použití přídavných látek lze docílit mnoha barevných odstínů. Tvrdost na Mohsově stupnici je 8,5, index lomu světla má 1,93-1,98. Právě tyto vlastnosti způsobují, že v relativně krátké době se na zirkonu i zirkonii objevuje mnoho škrábanců, takže ztrácí lesk. Sloučeniny, ze kterých se zirkonie získává, se úspěšně používají v zubním lékařství. V průmyslu je využívána například v sondách pro zjišťování spalin ve výfukových plynech.

Diamant je přírodní nerost, který své jméno získal z řeckého adamas- nepřemožitelný. Chemicky se jedná o krystalický uhlík, který vznikl během několika milionů let pod extrémně vysokým tlakem a teplotou. Obvykle jsou diamanty žluté, hnědé, černé, vzácně pak zelené a modré. Mezi nejcennější a nejžádanější patří diamanty bezbarvé. Tvrdost diamantu na Mohsově stupnici je 10, index lomu světla má 2,42. Právě tyto vlastnosti způsobují, že diamant je nejtvrdší nerost planety, a propůjčují diamantu i jeho ojedinělé optické jevy. Jen pro představu-rubíny, nebo safíry mají tvrdost 9, ale diamant s číslem 10 je 140krát tvrdší než tyto kameny.

Proč může některé bílé zlato zažloutnout?

Zásnubní a snubní prsteny se tradičně vyrábějí téměř výhradně ze zlata. Ryzí zlato je ale velice měkké, proto se do něho přidávají jiné kovy, které pozitivně ovlivňují právě tuto vlastnost. Mimo tvrdosti se příměsemi kovů mění i barva zlata. Do bílého zlata se přidává paladium, zinek, nebo nikl.

Přidáním paladia sice zlato získává krásnou bílou barvu, zůstává ale stále poměrně měkké, takže není vhodné k výrobě šperků, které jsou vystaveny námaze, což zásnubní a snubní prsteny bezesporu jsou. S tímto zlatem se velice dobře pracuje, takže se používá hlavně při osazování kamenů.

Přidáním zinku se sice zlato stává tvrdší než přidáním paladia, bohužel mu ale zůstává nažloutlá barva. Toto zlato se používá při sériové výrobě šperků, protože paladium je příliš drahé, a navíc zlato zůstává měkké. Na zlato s obsahem zinku se dává vrstva rhodia, která jeho “nažloutlou“barvu zakryje. Nevýhoda tohoto zlata je ta, že se vrstva rhodia časem natolik oslabí, že se objeví jeho původní, nažloutlá barva. Zlato je sice možné rhodiem opětovně potáhnout, ale jedná se o poměrně náročný a drahý proces.

Nikl dává zlatu nejen krásně bílou barvu, ale i tvrdost. Používá se k ruční výrobě šperků, protože je pro sériovou výrobu velmi špatně opracovatelné. Jeho výhodou je to, že zlato je s ním velmi tvrdé, takže je odolné proti poškození, navíc si i po desetiletích zachovává stejně bílou barvu. Právě pro tyto vlastnosti se z něho vyrábějí zásnubní a snubní prsteny, na které se klade velký estetický nárok

Základní informace tedy máte, takže teď už je jen na vás, jak s nimi naložíte. Pamatujte při tom na to, že pořizování zásnubních a snubních prstenů patří k těm nejdůležitějším nákupům života. Jsou to nejvíce namáhané šperky, takže pokud chcete, aby byly pěkné po zbytek života, pořiďte je z materiálů, které nebude běžné nošení poškozovat.

Tyto šperky jsou tím, že se nosí každý den nejvíce namáhané, protože se nosí každý den po celý život nejvíc namáhanými šperky. Právě to je jeden z důvodů, proč by se jim při jejich nákupu měla věnovat patřičná pozornost. Pořizování zásnubních a snubních prstenů patří k těm nejdůležitějším nákupům života.

Bookmark this on Hatena Bookmark
Hatena Bookmark - Co je dobré vědět při výběru zásnubních a snubních prstenů
Share on Facebook
Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Livedoor Clip
Share on FriendFeed

Autor: zlatnictviLK